Aktuality

„Vždy jsem se snažila propojovat lidi, “ řekla Miluše Horská

Co mají společného svatá Anežka Česká, papež František či dalajláma? Na šíření jejich duchovního odkazu se loni výrazně podílela 1. místopředsedkyně Senátu, ředitelka pardubické Základní školy a Praktické školy Svítání Miluše Horská.

„Vždy jsem se snažila propojovat lidi, “ řekla při tradičním Novoročním setkání s médií v sídle Senátu Miluše Horská, která je od roku 2010 nezávislou senátorkou za Pardubicko, Přeloučsko a Chlumecko.

„Měla jsem velkou radost z toho, že se nám navzdory různým peripetiím podařilo předat Svatému otci dar v podobě sochy svaté Anežky české. Ta je symbolem české státnosti a patronkou péče o nemocné. Při speciální generální audienci ve Vatikánu na Svatopetrském náměstí zaujala čestné místo hned po jeho boku. V současné době se nachází přímo v Svatopetrské katedrále. O tom se nám v momentě, kdy se tento nápad zrodil, ani nesnilo, “ přiznala Miluše Horská.

„Slavnostní ceremoniál, jemuž přihlíželo několik desítek tisíc poutníků z celého světa, navíc zpestřilo vystoupení dvou pardubických pěveckých sborů – Chlapeckého sboru Bonifantes a Vysokoškolského uměleckého souboru. Když v jejich podání zazněla ve Vatikánu česká státní hymna, běhal mi mráz po zádech, “ sdělila ředitelka pardubické školy Svítání, která už pětadvacet let pečuje o klienty s různými typy postižení. „Svatý otec se s některými našimi dětmi i zaměstnanci setkal. Byl to pro ně životní zážitek. Už kvůli tomu, v jaké úžasné atmosféře plné pokory se tato akce odehrála, “ podotkla 1. místopředsedkyně Senátu, podle níž šlo o důstojný příspěvek České republiky k Svatému roku milosrdenství.

„Když jsem chtěla Svatému otci darovat šperk s motivem svaté Anežky, rozhodl se jej požehnat, vrátit a poprosil mě, abych dál opatrovala její odkaz, “ dodala Miluše Horská.

 

Po necelém měsíci pak přišla na řadu další mimořádná událost – návštěva dalajlámy v České republice. „Chtěla jsem dát možnost členům obou komor českého parlamentu potkat se s nositelem Nobelovy ceny míru přímo v Senátu. Poslanci a senátoři, kteří na toto setkání dorazili, mi pak děkovali za to, že jsem dalajlámu pozvala, “ poznamenala senátorka, která byla i loni velmi aktivní ve snaze přimět ke spolupráci odborníky z různých oblastí.

 

„Jsem si vědoma toho, že čím dál tím víc musíme čelit problémům, které nevyřeší jeden politik, úředník nebo jedno ministerstvo. Proto se neustále snažím upozorňovat na témata, u nichž je nutná spolupráce více rezortů. Někdy je to složité, jako nezávislou senátorku mě to stojí hodně energie a úsilí, ale díky svým bohatým zkušenostem ze školy Svítání už vím, že když to nevyjde poprvé, může to dopadnout podruhé nebo potřetí, “ podotkla Miluše Horská.

 

„Jsem ráda, že i lidé pozitivně vnímají, že se zajímám o jejich problémy, hovořím s nimi a snažím se jim otevírat dveře tam, kde je to potřeba. Důvěry voličů, kterou mi dali v loňských senátních volbách, si moc vážím, “ sdělila 1. místopředsedkyně Senátu.