Strategie dlouhodobé péče je klíčová nejen pro nemocné, ale i pro jejich pečující
Za senátní Výbor pro sociální politiku jsem společně s organizací Alfa Human Service uspořádala v Senátu konferenci na téma „Podpora kvality života pečujících a dlouhodobá péče v celoevropském kontextu“.
Řečníci diskutovali o fungování strategie dlouhodobé péče, která je klíčová pro zajištění komplexní péče pro ty, kteří jsou závislí na péči z důvodu chronického onemocnění, snížení soběstačnosti ve stáří či zdravotního postižení.
Jsem ráda, že je vidět opravdový posun v podpoře pečujících v reálné praxe i přes stále chybějící jejich legislativní zakotvení. Pevně věřím, že návrhy novelizace zákona týkající se pečujících připravené Ministerstvem práce a sociálních věcí se ještě letos stanou skutečností.
Účastníce se v debatách shodli na tom, že v současné době je implementace strategie dlouhodobé péče v České republice důležitým krokem. Podle nich je nutné zajistit kvalitní péči pro všechny občany, kteří ji potřebují, a posílit podporu pro pečující osoby, které hrají klíčovou roli v péči o své blízké. Právě jejich role v péči je neocenitelná, často ale také náročná a fyzicky i emocionálně vyčerpávající. Pečující osoby potřebují podporu nejen v praktických záležitostech péče, ale také v oblasti duševního zdraví a sociálního zapojení. Jejich definice není stále legislativně zakotvená, Ministerstvo práce a sociálních věcí proto tuto problematiku řeší v chystané novele zákona o sociálních službách.
Strategie dlouhodobé péče je důležitá z několika důvodů:
1) Důstojnost a kvalita života: poskytuje lidem možnost žít s důstojností a kvalitou života, i když potřebují dlouhodobou péči. Zajišťuje jim přístup k péči, která je přizpůsobená jejich individuálním potřebám a preferencím.
2) Podpora pro pečující osoby: strategie dlouhodobé péče nezbytně zahrnuje také podporu pro pečující osoby. Tyto osoby často zasvěcují svůj čas a energii péči o své blízké a potřebují podporu v podobě informací, školení i finančních prostředků, ale i možnosti odpočinku.
3) Efektivní využití zdrojů: strategii dlouhodobé péče je možné lépe plánovat a efektivně využívat všechny dostupné zdroje. Prevence a raná intervence mohou snížit náklady na dlouhodobou péči a přispět k udržitelnosti zdravotního a sociálního systému.
4) Strategie dlouhodobé péče je rovněž důležitá pro vytváření inkluzivní společnosti, která je citlivá k potřebám lidí se zdravotním postižením či starších lidí. Tím se snižuje riziko sociálního vyloučení a nerovnosti.
19.3. 2024