Řešíme problém stravování v lesních školkách

 

V loňském roce místopředsedkyně Senátu Miluše Horská uspořádala kulatý stůl za účasti zástupců ministerstva zdravotnictví a školství. Pozváni byli i hosté ze čtyř evropských zemí. "Slyším, že vše děláme stejně, všichni jsme v Evropě, ale přesto je to jiné, ” komentovala diskuzi Horská.

Rozdíl spočívá v tom, že v České republice je nutné mít pro školní stravování k dispozici stavbu. Tu však lesní školky ze své podstaty nemají - u lesa to totiž není dovoleno a ani je ke vzdělávání venku nepotřebují. Ve Skotsku lze registrovat i jiné zázemí, které není přímo v lese, např. domácnost, kde jsou v odděleném režimu připravovány suroviny nebo umýváno nádobí.

Řešením situace by tak mohlo být doplnit vyhlášku o školní výdejnu lesní MŠ bez budovy. K tomu je třeba vyjasnit, co se rozumí pojmem potravinářský podnik. Sněmovna se tím bude brzy zabývat, protože ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, kde je tento termín řešen." Z navrženého znění nám, ani řadě dalších neziskových organizací pracujících s dětmi venku, nevyplývá, že se nás potravinářský podnik netýká. Potřebujeme, aby to zde explicitně zaznělo, ” říká předsedkyně Asociace lesních MŠ Tereza Valkounová.

Lesní školky mají na základě příkladů dobré praxe se Skotska jasno. „Mám radost, že na základě školení i odborné diskuze vyplynulo, že je v našich silách dodržet všechna kritéria správné hygienické praxe, a to i venku. Budeme teď tyto zkušenosti předávat našim členským organizacím, aby všichni věděli, na co dávat pozor. My za Asociaci pak budeme dělat vše proto, aby požadavek na provozovnu - budovu nebyl při vzdělávání venku uplatněn, “ uzavírá Valkounová.

 

1.2. 2020

 

Odkaz na reportáž na ČT24:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11030667317-tyden-v-politice/219411058160019/video/697331