Kam směřuje základní vzdělání? Co brání jeho změnám?
Kam směřuje české základní vzdělávání a co brání jeho změnám? Na tuto zásadní otázku se snažila zodpovědět beseda, kterou zorganizovala senátorka Miluše Horká v pondělí 8. února večer v Sále Jana Kašpara na pardubickém krajském úřadě. „Přinesla jsem si s sebou hrách na klečení a rákosku. Doufám, že české školství dokráčí tam, abychom tyto středověké nástroje nebyli nuceni používat, “ uvedla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.
„Je otázkou, zda české školství vůbec někam směřuje, jestli třeba nestagnuje, “ nechal se slyšet Bob Kartous ze společnosti EDUin, která se zaměřuje na problematiku vzdělávání. „Dodnes není definováno, jaká osobnost má opouštět různé typy vzdělávání. Je cítit určitá nerozhodnost, kam se má ubírat, “ řekl Bob Kartous.
„Směr českého vzdělávání definován je. Je založen na základních principech, jako je spravedlnost, rovný přístup, zvýšení kvality vzdělávání a podpora učitelů, “ oponoval náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Fidrmuc. „Vzdělávání by mělo pomoct člověku objevit, kdo je a co chce, formovat jeho osobnost, budovat schopnost žít s druhými lidmi, naučit se jim naslouchat a porozumět, “ pokračoval Jaroslav Fidrmuc. „Zároveň by mělo nasměrovat mladého člověka tak, aby se jednou byl schopen uživit, “ prohlásil náměstek ministryně, podle něhož je klíčem k úspěchu především osobnost dobrého pedagoga. „Proto chceme podporovat rozvoj jejich kreativity a dá l je vzdělávat, “ upřesnil.
„Od kantorů dnes chceme spoustu věcí, ale měli bychom jim být také schopni za to nasypat nějaké peníze do peněženky, “ reagoval starosta Chrudimi Petr Řezníček, sám bývalý kantor, který je v současné době předsedou krajského výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. „Domnívám se, že teď neexistuje jasná vize, kam by české školství mělo směřovat, “ uvedla ředitelka pardubické Základní školy Studánka Ivana Nejedlá.
„Důležité je stanovit, co vlastně po školách chceme. Někdo říká, že mají reagovat na aktuální poptávku trhu práce. Ale budou za deset nebo třicet let potřeba profese, po nichž je hlad dnes? Zásadní by mělo být naučit děti schopnost adaptovat se na změnu, přizpůsobit se, aby se dokázaly zorientovat ve světě, do kterého vyrostou, “ nechal se slyšet Bob Kartous. „Klíčové je, aby děti škola bavila. Problém je, že dnes tomu tak bohužel není, “ posteskla si Miluše Horská. „Pokud škola nedokáže zajistit, aby se její žáci učili rádi, tak je to špatně, “ poznamenal Jaroslav Fidrmuc.