Aktuality

Jeden den Dětského a Studentského Parlamentu s paní senátorkou Horskou

Jeden den s Miluší Horskou

Náš den začal u parníku Arnošt z Pardubic, kde jsme se setkali s paní Horskou a její asistentkou. Poté jsme nastoupili na loď, na které jsme se zúčastnili akce 194 růží, která funguje pod projektem Oheň (bez)naděje. Z lodě každý účastník hodil bílou růži za jednoho konkrétního člověka, který byl v roce 1942 popraven na pardubickém Zámečku.

„ Jsem ráda, že se nám na projekt Oheň (bez)naděje podařilo sezvat nejen členy Dětského a Studentského Parlamentu, ale také střední a základní školy z Pardubicka. Snažím se vyvrátit přesvědčení, že mladé lidi historie nezajímá. Jen se jim musí s citem a autenticky příběhy vyprávět. Bylo moc hezké sledovat, že vedle veteránů bylo na pietě v Lesoparku Jiřího Potůčka plno mladých naslouchajících lidí," sdělila Miluše Horská, senátorka za Pardubicko, Přeloučsko a Chlumecko. 

Po ukončení plavby jsme se na vozech Klubu vojenské historie přesunuli do Lesoparku Jiřího Potůčka v Trnové, zde jsme uctili památku skupiny výsadkářů Silver A. Po několika výstižných projevech o mezigeneračních rozdílech jsme zhlédli ukázku parašutistických výsadků, díky které jsme se dozvěděli mnoho zajímavých podrobností. Vše se týkalo převážně života parašutistů v Protektorátu Čechy a Morava. Dalo by se říct, že jsme se na této akci dozvěděli věci, které v učebnicích dějepisu nenajdeme.

Dále jsme se přesunuli na oběd do restaurace Myslivna, tady jsme diskutovali s paní Horskou a jejím týmem o náplni jejich práce. Po příjemném obědě jsme se rozloučili s paní senátorkou a jejím poradcem a s její asistentkou jsme se vydali na prohlídku regionální kanceláře.

Tím náš hezký „Jeden den s“ končí…

 

David Němec Obchodní akademie Pardubice

Jan Dvořák ZŠ Polabiny 1

Ondřej Filipi ZŠ Josefa Ressela